Aktinyum Elementi Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Last modified date

Comments: 0

Aktinyum elementi nedir?

Aktinyum elementi, Ac ile sembollenir. Atom ağırlığı 227, atom numarası ise 89’dur. Yüksek derecede radyoaktif bir element olan Aktinyum, doğada uranyumdan bile daha az bulunur. Yapay olarak da elde edilebilir.

Periyodik tabloda 3. grupta, 6. ve 7 periyotlarda bulunan “nadir toprak elementleri” içerisinde yer alırlar.

Kısaca Aktinyum Elementinin Tarihçesi

Aktinyum elementi 1899 yılında, Fransız kimyacı Andre-Louise Debierne keşfedildi. Ayrıca 1900 yılında Alman Ernst Dorn, 1902 yılında yine Alman kimyager Friedrich Giesel tarafından da keşfedilmiştir.

Aktinyum kelime olarak eski yunancada “ışın” anlamındaki “aktis, aktinos” kelimelerinden oluşturulmuştur. Elementin isim babası ise bu elementi ilk keşfeden Fransız kimyager Debierne’dir.

Aktinyum Elementi Nerelerde Kullanılır

Doğada çok nadir bulunduğundan dolayı önemli ticari bir kullanımı yoktur. Birincil olarak araştırmalarda kullanılır. Yüksek radyoaktif element olduğu için önemli bir nötron kaynağıdır. Periyodik tabloda “aktinit” serisi elementlere ismini veren elementtir.

Tıp, uzay ve nükleer bilimler alanlarında güç kaynağı olup olamayacağı araştırılıyor. Kanser tedavisinin radyasyon terapilerinde kullanılıp kullanılamayacağı değerlendiriliyor.

Aktinyum Elementinin Özellikleri Nelerdir

  • Radyum elementinden yaklaşık 150 kat radyoaktiftir.
  • Bir ton uranyum içinde 10 gr aktinyum elementi bulunabilir.
  • Radyoaktiflik seviyesi çok yüksek olduğundan canlılar için oldukça tehlikelidir. Vücutla temas anında yüksek enerjisiyle hücreleri yok eder ve kemikler tahrip ederek kemik kanseri yapar. Canlılara zararlı olduğu için tabiata da çok kötü etki eder.
  • Tıpta kanser tedavisinde Ac-225 izotopu, uzay bilimlerinde ise Ac-227 izotopu araçlarda güç kaynağı olarak kullanılıp, kullanılamayacağı değerlendiriliyor.
  • Yaydığı radyasyon seviyesinin yüksekliği ve havadaki gazların iyonlaşması ile karanlıkta mavi ışık yayar.
  • Ünlü nükleer fizikçi Marie Curie, aktinyum elementi yaydığı radyasyona bağlı olarak oluşan hastalığından dolayı acı çekerek hayatını kaybetmiştir. Hatta, bugün bile fizikçinin eşyaları kurşun kaplarda özel olarak saklanmaktadır.

Aktinyum kullanıldığı yer şu anda olmamasına rağmen, yaydığı yüksek radyasyon ve enerji sayesinde; güç kaynakları başta olmak üzere bir çok gelişmiş teknolojide kullanılabileceği varsayılıyor. Özellikle uzay teknolojilerinde en büyük sıkıntı güç kaynaklarının bir yerden sonra yetersiz olması. Aktinyum sayesinde uzayda daha uzak gezegenlere gidilip, numuneler alınabileceği düşünülüyor.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment