Çöl Dalgıcı, 2.300 Yaşındaki Kushite Piramidinin Altında Yeraltı Hazinesini Keşfediyor

Last modified date

Comments: 0

Credits : ivabalk on Pixabay

Bir zamanlar Nubia ülkesi olan Sudan’ın kuzeyindeki nefes kesen çöllerinde ‘dalış’ yapan bir arkeolog ekibi, Kush krallığını yöneten Nastasen adında bir firavuna ait 2.300 yıllık sualtı mezarında eserler ve ‘altın varak’ keşfetti. MÖ 335, MÖ 315.

Arasındaki temel fark, piramitler kuzey keşfedilen Sudan Mısır’da Kahire’de ve daha ünlü piramitleri firavunların ziyade içlerinde daha altlarında gömüldüğü olmasıdır. Bu nedenle, bir Harvard Egyptolog’su olan George Reisner, ilk olarak bir yüzyıl önce Nuri’yi ziyaret etti ve Taharqa’nın Kushite kraliyet ailesinin mezarlarını işaret eden en büyük 20 piramidin altındaki büyük piramidin altındaki mezar odalarını keşfetti.

Bazen “siyah firavunlar” olarak adlandırılan bu hanedan , M.Ö. 8. yüzyılda Mısır’ı fethetti ve neredeyse bir yüzyıl boyunca hüküm sürdü. Reisner, yalnızca su dolu mezarlarını bulduğunu bildirmekle kalmadı, aynı zamanda Nuri’deki Nastasen piramidinin derinliklerinde akan ana kayaya oyulmuş dar, eski bir işlemsel merdiven varlığına da dikkat çekti.

2018 yılında, ekip 65 basamaklı merdivenleri bulup kazmaya başladı, ancak yaklaşık 40 merdivene indiklerinde bir su masasına çarptılar – sualtı arkeolog Pearce Paul Creasman’a girdi –  Arizona Üniversitesi’ndeki dendrokronoloji laboratuarında doçent oldu.  Ekibi en az 100 yılda ilk kez “subaquatic” antik mezara götürdü.

Credits : derwiki on Pixabay

Çölün içine derin dalış

Bir de National Geographic makalesinde Creasman “normal tüplü tankları çok hantal olurdu” ve o yüzeyinde bir benzin beslenmiş pompadan (45,72 metre) 150 metrelik hortum aracılığıyla oksijen pompalamak için karar bu yüzden belirtti. Sudan’ın Eski Eserler ve Müzeler Ulusal Anonim Şirketi ile hava pompasını yöneten bir müfettişi olan Fakhri Hassan Abdallah ile Creasman antik uçuruma girdi.

Creasman BBC Newsday’a , “Bu güzel kemerli tavanlara sahip üç oda var, küçük bir otobüsün büyüklüğü hakkında, bir odaya bir sonraki odaya geçiyorsunuz, siyah zift, flaşınız yanıyorsa bir mezarda olduğunuzu biliyorsunuz. açık değil. Ve içinde tutulan sırları ortaya çıkarmaya başlar. ”

Ve bu örnekte, bu sırlar Creasman’ın dokunma hayatını riske atma riski antik altın parçaları şeklinde geldi. Creasman’a göre, karanlık çukurun içinden geçerken, bir zamanlar altınla yapraklanmış “K üçük cam tipi heykeller hala orada oturuyorlardı. ”

Su altındaki camı yok ederken “küçük altın pul hala oradaydı”. Normal şartlar altında, tüm altın varak izleri mezar soyguncuları tarafından çalınmış olacaktı , ancak yükselen su seviyesi bu özel mezarı erişilemez hale getirdi, diyor National Geographic’teki sualtı arkeoloğu Kristin Romey .

Kush, Gold Leaf’in Kökenlerini Arıyor

‘Kush gold leaf’ Kush imparatorluğuyla ilişkili her iki üründe bir çay adı veya gerçekten güçlü bir esrar markası gibi geliyor; Ancak, Creasman’ın takımı bir dolu altın heykel koleksiyonu bulamadığı için biraz hayal kırıklığına uğrayabilse de , altın varak parçaları kendi içinde miras bakımından paha biçilemez.

Kush ülkesi antik dünyanın ana altın üreten bölgelerinden biri haline geldi ve simyacıları ve zanaatkarları karmaşık ve güzel mücevherler oluşturdular ve tapınaklarını ve heykellerini altın varak süslediler. 2007’de The Guardian , arkeologların “Altın pulların nadir bulunan cevherlerden elde edildiği eski bir bölge” olduğunu keşfeden bir makale yayınladı.

Sudan’daki Hartum’un kuzeyindeki 225 mil (362 km) Hosh el-Geruf’ta bulunan arkeologlar, önce cevherleri ezmek ve altın gevreğini toplamak için kullanılan, gnays adı verilen granit benzeri bir kayadan yapılmış öğütme taşlarını ortaya çıkardılar . Oriental Institute’ün müdürü Gil Stein The Guardian’a “Bu çalışma son derece önemlidir, çünkü bize bu çok önemli fakat az bilinen Afrika devleti – Kush imparatorluğunun ekonomik organizasyonuna ilk bakışımızı verebilir.”

Kısmen National Geographic Society tarafından verilen hibeyle finanse edilen, Nuri’deki arkeoloji hakkında daha fazla bilgi ve güncellemeler için, nuripyramids.org adresindeki resmi keşif sitesini ziyaret edin.

Korkunç, Ölümcül Moğol Solucanını Aramak isimli makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment