Karşınızda Ürkütücü Buz Kuleleri

Last modified date

Comments: 0

Credits : Simon on Pixabay

Onlar, Dünya’nın yüzeyinde görebileceğiniz en tuhaf, en uygunsuz görünen doğal olaylardan biridir: Çölün ortasında gizemli sürülerde toplanmış, dikey hizalanmış buzun hançer biçimli büyük bıçakları.

Öfkeli, dua eden halklara benzerliklerinden dolayı ‘ penitentes ‘ olarak adlandırılan bu garip buz kulesi oluşumları , Şili’deki Atacama Çölü’nün kurak vahşi doğasında, soğuk ve kuru ortamlarda yüksek yerlerde şekilleniyor.

Bu ürkütücü cemaatler görüntüsüne göre oldukça misafirperverdir. Yani bir çok görünmez yaşam formları için bir sığınaktır.

Yeni yapılan bir çalışmada, Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacıların önderlik ettiği bir bilim adamı ekibi, dünyanın en yüksek ikinci yanardağı olan Şili’nin Volcán Llullaillaco’sunun tarafına doğru yürüdü ve bu sessiz kırıkların arasında bir yuva yapan mikroplar buldu.

Mikrobiyal biyoloji araştırmacısı Lara Vimercati , “Buz yosunu boyunca hem buz hem de kar yamalarında kar yosunları yaygın olarak bulunsa da, bulgumuz ilk kez hiper-kurak bir bölgenin aşırı yükselişinde bulunduğunu ortaya koymuştur” diyor .

Credits : LuisValiente on Pixabay

“İlginç bir şekilde, bu bölgede bulunan kar alglerinin çoğu, alpin ve kutup ortamlarından bilinen diğer kar algleri ile yakından ilgilidir.”

Deniz seviyesinden yaklaşık 5.000 metre (16.000 ft) yükseklikte Llullaillaco’nun buzlu penitentesleri, takımın kar ve buz oluşumlarındaki pigment bazlı bir mikrobiyal aktivite imzası olduğunu söylediği kırmızı renklenme lekeleri ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, laboratuvara geri örnek alarak, alg cinsi Chlamydomonas ve Chloromonas’ın baskın olduğu mikropları tanımladılar. İlk kez, bilim insanlarının bu garip buz yapılarında yaşayan mikrobiyal yaşam gördüklerini söyledi.

Yerkabuğunda havalandırma benzeri açıklıklara sahip olmalarından dolayı, böyle çok kurak ortamlarda ve sert koşullarda bile yaşam formlarına ev sahipliği yapabiliyor.

Bu, araştırmanın sonuçları hipotetik olarak konuşacak şekilde daha da genişleyebileceğinden, yalnızca Dünya’daki yaşam için yeni bir keşif değildir.

Dünya’nın kendi buzlu peniteleri için olan analoglar , Pluto ve Jüpiter’in yüzeylerindeki sert, buzlu yapılara benzetmişlerdir. Kuru And Dağları’ndaki yaşam için sulu bir vaha gibi davranırlarsa, aynı şeyin başka bir yerde tutulması mümkün olabilir.

Araştırmacılar , “Penitente buzunda meydana gelen bu ilk kar yosunu raporu, bu toplulukların irtifa sınırlarını ele alacak gelecekteki çalışmalara kapıyı açıyor,” diyor .

Bu mikrobiyal popülasyonların hançer şeklindeki evlerine nasıl ulaştığını öğrenmek için hâlâ çok şey var, diyor. Kırıkların oluşumunda katkıları var mı, yoksa bu kırıklar oluştuktan sonra mı oraya göç ettiler. Bu soruların cevapları araştırılıyor.

Penitenteslerin ortaya çıktığı aşırı, uzak ortamlara seyahat etmenin zorluğu göz önüne alındığında cevapların gelmesi zor olsa da, gelecek bilim yine de çağırıyor.

Mikrobiyal ekolojist Steve Schmidt , “Genel olarak organizmaların aşırı ortamlara adaptasyonuyla ilgileniyoruz” diyor .

“Bu, yaşamın üst sınırlarını aramak için iyi bir yer olabilir.”

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment