Kimya Laboratuvarında Kullanılan Malzemeler, İsimleri ve Ne İşe Yaradıkları

Last modified date

Comments: 0

Credit : PublicDomainPictures on Pixabay

Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler olmadan deneyler yapmak, çözeltiler oluşturmak tehlikeli bir işlemdir. Bu malzemeler kullanılacak sıvı veya ortaya çıkarılmak istenen ürüne göre değişiklik gösterir. Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler nelerdir, nerelerde kullanılırlar bakalım.

Erlenmayer nedir, ne işe yarar?

Koni biçiminde ağız kısmı dar, tabanı düz bir cam malzemedir. Çoğunlukla analitik kimya laboratuvarlarında titrasyon işlemlerinde kullanılır. Kimya laboratuvarında bulunan malzemeler içinde en çok kullanılanlardandır.


Beherglas nedir, ne işe yarar?

Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler beherglas
Beherglas

Ağız kısmı sıvının akışını kolaylaştırmak için oluklu, genel itibariyle de silindir biçiminde cam bir malzemedir. Maddeleri karıştırma, ısıtma, kristallendirme ve aktarılmasında, ayrıca çözelti hazırlamada kullanılır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı temper camdan üretilirler.


Mezür (Dereceli Silindir) nedir, ne işe yarar?

Üzerinde mililitre (mL) ölçüsü bulunan cam kaplardırÇözeltilerin, saf sıvıların hacmini ölçmede kullanılır. Genellikle uzun, ince olup 50 – 1000 mL arasını ölçerler. Sıvı maddelerin ölçümlenmesini sağlarlar.


Pipet (Kimya) nedir, ne işe yarar?

Az sıvı miktarlarının veya çok hassas sıvıların ölçümünde, bir kaptan diğer bir kaba aktarırken kullanılan cam malzemedir. Dereceli olarak 1, 5 ve 10 mL pipetler kullanılır.


Deney Tüpü nedir, ne işe yarar?

Uzun, ince, 100 derece sıcaklığa dayanabilen cam malzemeden yapılmış deney aracıdır. Maddelerin etkileşimini gözlemlemek amacıyla kullanılır.


Cam Balon nedir, ne işe yarar?

Kimyasal reaksiyonların yapıldığı, çözeltilerin hazırlandığı, çok yüksek ısıya dayanıklı cam malzemedir. Çeşidine göre iki veya üç ağızlı cam balonlar bulunur.


Balon Joje nedir, ne işe yarar?

Kimya laboratuvarında bulunan malzemeler Balon Joje
Balon Joje

Çözeltilerin hazırlanmasında kullanılır. 1000 ml’ye kadar büyüklükte balon jojeler vardır. Ayarlı çözeltiler saklamak veya hazırlamak için kullanılır. Kapakları vardır ve sıvı hacimleri hassas olarak ölçer.


Büret nedir, ne işe yarar?

Boru şeklinde, üzerinde dereceler olan boru şeklinde cam malzemelerdir. Titrasyon işleminde sıvıların hacimlerini ölçmeye yarar.


Ayırma Hunisi nedir, ne işe yarar?

Ayırma Hunisi

Heterojen iki sıvının karışımını kontrollü bir şekilde ayırmaya yarar. Karışmayan iki sıvının ayrılmasında ve ekstraksiyon işlemlerinde de kullanılır.


Termometre nedir, ne işe yarar?

Reaksiyonun gerçekleştiği ortamın sıcaklığını derece biriminde ölçmeye yarayan, içi civa dolu, üzerinde sayılar bulunan cam malzemedir.


Soğutucu nedir, ne işe yarar?

Isıtılan ve buharlaşan çözücünün tekrar kazanılmasını sağlayan, içinde soğutucu bulunan malzemedir. Isıtma başlamadan soğutucudan soğutmak için su geçirilmelidir. Böylece kaynama oluşurken çözücü buharlaşmaz. Yani maddeleri gaz halinden, sıvı haline geçirir.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment