Multiple Miyelom Hastalığı İçin Yeni Bir İlaç Ümit Oldu

Last modified date

Comments: 0

Credits : qimono on Pixabay

Yeni bir ilaca göre, yeni bir ilaç nüks riskini azalttı ve son bir araştırmaya göre beş ay hayatta kalma süresini arttırdı. Sonuçlar, Haziran ayında Chicago’da düzenlenen bir kanser konferansında sunuldu.

Kemik iliği bölgelerinde en sık bulunan multipl miyelom kronik hastalık olarak kabul edilir, ancak birkaç yeni tedavi seçeneği son yıllarda sağkalım oranını arttırmıştır.

Hastalık dünya çapında 138.000’den fazla kişiyi etkilemektedir. Norveçte her yıl 400’den fazla multipl miyelom teşhisi konulur ve erkekler daha büyük risk altındadır.

Multipl miyelom gelişme riski, yaşla birlikte artar. Ortalama olarak, etkilenenlerin teşhis edildiği yaş 70’tir.

Teşhisten sonra hastalığın beş yıllık sağkalım oranı yüzde 50 civarındadır.

Gelecek vaat eden yeni tedavi

Fredrik Schjesvold, “Tedavi nüks riskini azaltmayı ve böylece hastanın ömrünü uzatmayı hedefliyor” diyor.

Oslo Üniversite Hastanesinde Oslo Miyelom Merkezi’nde grup lideri ve yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılardan biri.

Ayrıca kemik iliği nakli olarak da adlandırılan kök hücre nakli, bir tedavi seçeneğidir, ancak o zaman bile hastaların nüks riski yüksektir.

Schjesvold, “Çok az sayıda hastada relaps olmaz, ancak bu nadir görülür” diyor.

Norveçli araştırmacılar, Haziran ayında Şikago’daki ASCO (Amerikan Klinik Onkoloji Derneği) kanser konferansında yeni bir ilacın kullanımının sonuçlarını sundu. Çalışma henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiştir.

Araştırmacılar, yeni tedaviyi Norveç, diğer Avrupa ülkeleri ve ABD’den 300 katılımcıya test etmek için uluslararası meslektaşları ile işbirliği yaptı.

Schjesvold, “Isatuximab alan katılımcılar, kontrol grubundakilere göre beş ay daha uzun süre yaşadı” diyor.

Isatuksimab‘ı diğer iki ilaçla birlikte alan hastaların 11.5 ay boyunca nüksü olmadı. Karşılaştırma yapıldığında, kontrol grubu sadece diğer iki tedaviye pomalidomid ve dekamazon uyguladı ve nüks olmadan 6.5 ay boyunca gitti.

Hayatta kalma oranı medyanla ölçülür – yani, her bir gruptaki ölçeğin ortasındaki hastanın ne kadar yaşadığı.

Credits : Geralt on Pixabay

Neredeyse yarı yarıya nüksetme riski

Katılımcılar multipl miyelom için en az iki önceki tedaviye tabi tutuldu.

Isatuximab, diğer iki ilaçla kombinasyon halinde, sadece pomalidomid ve deksametazon alanlara kıyasla, nüks veya ölüm riskini yüzde 40 azaltmıştır.

Tedavi faydası, 75 yaşından büyük hastalar ve böbrek yetmezliği olan hastalar dahil olmak üzere alt gruplardan bağımsız olarak tutarlıydı.

Bu, üçlü kombinasyon olarak adlandırılan, yani çok sayıda nüks geçirmiş hastaları içeren üç farklı ilacın yararlarını gösteren ilk çalışmadır.

Ve isatuximab’ın yararlarını gösteren ilk çalışmadır.

Schjesvold, “Daha yüksek bir hayatta kalma oranı gözlemledik, ancak bunun zaman içinde devam edip etmediğini belirlemek için daha uzun takip gerekli olacak” dedi.

Daha fazla yan etki

Üçlü tedavi grubundaki daha fazla hasta, iki ilaç alan gruptaki yüzde 70,5 ile karşılaştırıldığında – yüzde 86,8 – yan etkilere sahipti.

Yan etkiler ateş ile enfeksiyon arasında değişmekteydi.

Schjesvold, “Neredeyse daha fazla ilaç almanızın, yan etkilerin türlerinin ve derecelerinin artması olasılığının daha yüksek olduğunu varsaymanız gerekiyor” diyor Schjesvold.

Norveç’in tedaviyi onaylaması biraz zaman alabilir

Schjesvold’a göre, Norveç’in bu tedavinin orada kullanılması onaylanmadan önce hala çok uzun bir yolu var, ancak diğer ülkeler onu gelecek yılın başında kullanabilirler.

Norveç’te yeni tedavi yöntemlerini onaylama ve uygulama süreci – Yeni Sağlık Teknolojilerinin Yönetilen Ulusal Giriş Sistemine uygun olarak – en az 12 ay sürer. Ve genellikle daha uzun.

Ortalama katılımcı yaşı 67

Katılımcıların yaşları 36-86 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 67 idi.

Katılımcılar hastalıkla yarım yıldan 20 yıla kadar herhangi bir yerde yaşamışlardı. Ortalama olarak dört yıl boyunca tanı almışlardı.

Isatuximab, kanserli tümörde hücre ölümüne yol açan çeşitli mekanizmaları aktive eden miyelom hücreleri (kanser hücreleri) üzerinde belirli bir reseptörü hedef alan bir antikordur.

Isatuximab, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından etkinlik ve güvenlik açısından değerlendirilmemiştir.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment