Portland Eyaletinde Isıyı Azaltmanın Yolları Denendi ve Sonuçlar Çok İlginç

Last modified date

Comments: 0

Credits : 12019 on Pixabay

Portland Eyaleti araştırması bitkilerin, ağaçların ve yansıtıcı malzemelerin şehir mahallelerinde aşırı ısıyı nasıl azalttığını gösteriyor.

Bitki Örtüsü : Doğan Isı Azaltıcı

Portland Eyalet Üniversitesi’nden yeni bir çalışma gösteriyor ki, daha fazla bitki örtüsü dikmek, sert yüzeylerde yansıtıcı malzemeler kullanmak ve binalara yeşil çatılar inşa etmek, potansiyel olarak ölümcül kentsel ısı adalarının soğutulmasına yardımcı olabilir.  Bununla birlikte, bu çözümler, mahalleler gittikçe yoğunlaştıkça ve müstakil evler apartman binalarına yol açtığı için geliştiricilere ve planlayıcılara artan bir zorluk sunmaktadır.

Kentsel Çalışmalar ve Planlama Profesörü Vivek Shandas tarafından yönetilen ve 21 Mayıs’ta yayınlanan Atmosphere dergisinde yayınlanan çalışmada, bilgisayar modellemesini kullanarak, çeşitli mülk tiplerinde yapılabilecek sıcaklık farklılıklarını göstermek için – ağaç dolgulu mahallelerden yoğun olarak,asfalt sanayi alanları, ağaç ve bitki örtüsü dikilmesi, yeşil çatıların yerleştirilmesi ve çatılara ve ısıyı yansıtan kaldırıma malzeme kullanılması yoluyla.

Yansıtıcı malzemeler de ısıyı azaltmada çok büyük etken

Modelleme, en büyük farklılıkların yansıtıcı malzemeler kullanmak ve ağaç dikmek olduğunu ortaya koydu. Shandas, yeşil çatıların, özellikle sulandıklarında çatıların kendilerinin yerel olarak soğutulmasını sağladığını, ancak kentsel ısı için daha geniş bir çözüm olarak kabul edilmeden önce daha fazla çalışılmaları gerektiğini söyledi. Ancak, yeşil çatıların yağmur suyunu korumak, kirliliği kontrol etmek ve vahşi yaşam için bir yaşam alanı sağlamak gibi diğer çevresel faydaları sağladığını belirtti.

Çalışma Portland Şehri’nin isteği üzerine yapıldı ve şehir yetkilileri tarafından Portland’ın planlama ve geliştirilmesinde rehber olarak kullanılabilir. Çalışma aynı zamanda şehirdeki her arazi parselini, kirlilik indeksi seviyelerini, bitki örtüsü kanopisinin yüzdesini ve daha fazlasını gösteren etkileşimli haritalar içermektedir.

“Bu çalışmanın en büyük satın alımlarından biri, yaşadığımız, çalıştığımız ve oynadığımız yerlerde, inşaat malzemeleri, renkler, karayolları ve yeşilliklerin – büyük ölçüde şehir planlamacılarına bırakılan kararların – değişen sıcaklıklara etki etmesidir. Portland’daki deneyim, “dedi Shandas. “Şehir manzaralarımızın tasarımı üzerinde kontrolümüz var. Yazlar daha ılık geçiyorsa, farklı tasarımların yerel sıcaklıkları nasıl etkilediğini düşünmemize gerek yok mu?”

Çok fazla bina ve kaldırım bulunan alanlarda yüksek sıcaklık olgusu, kent ısısının ada etkisi olarak bilinir. Shandas ve diğerleri tarafından yapılan önceki çalışmalar, kentsel ısı adalarının özellikle yaşlılar, küçük çocuklar ve düşük gelirli insanlar için yüksek kirlilik ve olumsuz sağlık koşulları ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Kentsel ısıyı azaltan çözümler test edilirken, çalışma bunun tersini yapmanın etkilerini de gösterdi. Örneğin, daha önce çok fazla ağaç kanopisi bulunan yerlere döşemenin, bir yaz gününde sıcaklığı 25 derece Fahrenheit’e kadar yükseltebileceğini gösterdi. Yakındaki mahalleler yayılma etkisine maruz kalacaktır.

Shandas, “Çalışmada açıklananlar gibi doğaya dayalı çözümler, etkin bir şekilde uygulandığında ve birlikte kullanıldığında, en sıcak yerlerin bile sıcaklığını azaltabilir” dedi.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment