Uydu Görüntüleri, Arap Denizindeki Ürkütücü “Deprem Dağının” Ölümünü Fotoğrafladı

Last modified date

Comments: 0

Credits : Free-Photos on Pixabay

Hiç bir şey sonsuza dek sürmez. Ayaklarımızın altındaki zemini kalıcı bir peyzajın parçası olarak düşünebiliriz, ancak Pakistan kıyılarında geçici bir adanın kısa ömürlü olması, çok farklı bir hikayeyi anlatıyor.

Zalzala Koh, yani ‘Deprem Dağı’ , 2013 yılında 800’den fazla kişiyi öldüren ve 21.000 kadar evi yıkan 7.7 büyüklüğünde bir deprem sırasında doğdu. Ancak bu trajik olay herşeyi mahvetmekten daha fazlasını yaptı.

Sarsılmalar azalınca, Pakistan yeni bir adaya rastladı: karmaşadan çıkan yeni bir ada: Deprem sırasında çamur volkanının ürettiği Gwadar şehrinin körfez sularından bir çamur ve kaya çıkıntısı.

Magmatik aktiviteden kaynaklanan lavları yayan magmatik volkanların aksine, çamur volkanları çamur şeklinde zemindeki çatlaklardan yukarı doğru sızdığında oluştu.

Küçük çaplı çamur volkanları, gezegenin çoğunda genellikle sadece bir veya iki metre yüksekliğinde durmaktadır, ancak Pakistan kıyı şeridindeki çeşitlilik, Arap ve Avrasya tektonik plakalarının devam eden çarpışması nedeniyle 20 metreden daha yükseklere çıktı.

Credits : Julius_Silver on Pixabay
(this is just a represent island)

Arap plakası yavaş yavaş Avrasya plakasının altında battığından çarpma olarak bilinen bir fenomen, Avrasya plakasının kenarındaki yumuşak kil çökeltileri birikmeye başladı. Sıkışan su ve gaz basınç altında kalarak patladı.

Adelaide Üniversitesi’nden jeolog Mark Tingay NASA Dünya Rasathanesi’ne verdiği demeçte, “Akışkan basınçları o kadar büyük bir hal alıyor ki, kilden zengin çökeltiler yeraltına gömülü olarak neredeyse sıvı gibi davranıyorlar .”

“Sıvı basınçları, bu yoğun basınçları kaplayan üstteki kayaları kıracak kadar büyük olduğunda bir çamur volkanı oluşuyor ve bu da çamurların ve gazların yüzeye çıkmasına izin veriyor.”

Bu senaryo 24 Eylül 2013’te oynandığında, Zalzala Koh (Pakistan’ın ulusal dillerinden biri olan Urduca’daki ‘Deprem Dağı’), Arap Denizi’nin Gwadar Körfezi’nde ortaya çıktı ve başlangıçta deniz seviyesinden yaklaşık 20 metre yüksekte, genişliğinin ise 180 metre olduğunu bildirdi.

Ada standartlarına göre, Zalzala Koh küçük sayılmış olabilir, ancak gezegenin yüzeyindeki çoğu çamur volkanına kıyasla, bu şey çok büyüktü  açıkça uydudan görülebilen ayrı bir kara kütlesi .

Bu eşsiz yukarıdan aşağıya bakış açısı bize Deprem Dağı’nın kaçınılmaz ölümünün en iyi kaydını veren şeydir .

Zalzala Koh gibi oluşumlar, çamur ve kayaların duygusal bileşimi nedeniyle, hızlı erozyona meyillidir – çamur adasının ilk ortaya çıkmasından iki aydan daha kısa bir süre önce ortaya çıkan bir süreç .

2016’nın sonlarına doğru, yerel halk  , NASA’nın Landsat 8 uydusundan Kasım 2016’dan (aşağıdan da görüldüğü gibi) eşzamanlı bir genel gider (aşağıda da görülüyor) su yüzeyinin hemen altında gizlenen adanın izini açıkça ortaya koymasına rağmen, yüksek gelgit açısından çamur oluşumunun kaybolduğunu bildirdi.

Daha yeni bir görüntüye hızlı ileri  sarılsa da  bu yılın 27 Nisan’ında (ve yukarıda görüldüğü gibi) alınmış ve Zalzala Koh’ın şu anda deniz altında yutulduğu, ancak adanın gizli varlıklarının sadece belli belirsiz bir ipucunu gösterdiği açık. dalgalar.

Yine de bu çamurlu kitlenin sonu değil. Bölgedeki çamur volkanları tarafından üretilen diğer adaların, derinliklerinden en az iki kez ve hatta üç kez ortaya çıkan doğuda Malan Adası gibi ortadan kaybolduktan sonra yeniden ortaya çıktığı bilinmektedir .

Zalzala Koh’nın aynı numarayı çözüp çözemeyeceği bilinmemektedir, ancak ‘Deprem Dağı’ derinliklerden tekrar yükselirse, ertesi günlerde beraberindeki koşulların bu kadar yıkıcı olmayacağını ümit edebiliriz.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment